Navodila o ukrepanju ob sumu okužbe z koronavirusom

Spoštovani pacienti!

Ministrstvo za zdravje je 4.3.2020 sporočilo, da imamo v Sloveniji prvi pozitivni primer okužbe z novim koronavirusom.

ZNAKI BOLEZNI SE KAŽEJO:

• s povišano telesno temperaturo,
  • kašljem,
  • občutkom pomanjkanja zraka,
  • z znaki, ki so običajni za pljučnico.

Okužbe s koronavirusom ne moremo od ostalih virusnih okužb ločiti le na osnovi bolnikovih težav in telesnega pregleda, ampak je potrebno mikrobiološko testiranje (bris nosnožrelnega prostora).

BOLEZEN SE PRENAŠA:

• kapljično (upoštevati razdaljo 1,5 metra),
  • možnost okužbe z onesnaženimi površinami, ni pa zanesljivo.

V primeru, da imate znake okužbe s koronavirusom in ste znotraj 14 dni pred pojavom znakov bolezni potovali na področjih s povečanim tveganjem, oziroma bili v stiku z okuženimi pacienti:

• POKLIČITE OSEBNEGA ZDRAVNIKA ALI DEŽURNO SLUŽBO ZD ČRNOMELJ
    – telefon 073061700, kjer boste prejeli dodatna navodila.
  • Če obstaja možnost, da ste okuženi in ste vseeno prišli na pregled ne vstopajte v zdravstveni dom, ampak počakajte zunaj stavbe in pokličite na telefonsko številko 07 30 61 700. Zaposleni vam bodo dali nadaljnja navodila.

Več si lahko preberete na: https://www.nijz.si/sl/koronavirus-2019-ncov

Hvala za razumevanje.