Obvestilo za starše – virusi

Dragi starši,

Zavedamo se izzivov, s katerimi se v letošnjem šolskem letu soočamo vsi, tako vi in vaši otroci kot tudi mi pediatri. S pričetkom novega šolskega leta se zaradi ugodnejših vremenskih vplivov in druženja v zaprtih prostorih vsako leto poveča tudi število okužb z respiratornimi virusi. Pojavijo se prehladna obolenja, ki jih spremljajo izcedek iz nosu, kihanje, bolečine pri požiranju, hripavost in blago povišana telesna temperatura. Šole in vrtci, kjer je na enem mestu zbranih veliko otrok, za širjenje teh virusov nudijo idealne pogoje. Otroci z okužbo dihal so najbolj kužni v prvih dneh, ko se pojavijo omenjeni bolezenski znaki, zato je pomembno, da takrat ostanejo doma in ne širijo okužbe na druge otroke. Zavedati se moramo, da lahko tudi običajni sezonski virusi pri občutljivih in najmlajših otrocih povzročijo okužbo spodnjih dihal (bronhiolitis in bronhitis), ki lahko zahteva tudi bolnišnično zdravljenje.

Tudi covid-19 se pri otrocih lahko kaže le kot prehladno obolenje, zato ga je predvsem v začetku bolezni, le na podlagi bolezenskih znakov nemogoče ločiti od ostalih prehladnih obolenj, ki jih povzročajo običajni sezonski virusi. Ker pa dosedanje raziskave kažejo, da majhni otroci niso pomembni prenašalci novega koronavirusa v kolektivu in da je v večini primerov vir okužbe zanje bolna odrasla oseba, smo omejili napotitve na odvzem brisa na novi koronavirus pri majhnih otrocih, saj se zavedamo, da je preiskava zanje neprijetna.

V nekaterih okoliščinah se bo otrokov pediater glede na bolezensko sliko ali epidemiološke okoliščine vseeno odločil, da otrok potrebuje odvzem brisa na novi koronavirus. V tem primeru je pomembno , da do sporočenega rezultata izvida z otrokom ostanete doma.

Dosedanje raziskave potrjujejo, da velike večine otrok covid-19 ne ogroža, a je zelo pomembno, da zaradi zaščite ranljivejših skupin prebivalstva, ki jih ne moremo povsem izolirati, in v želji po življenju s čim manj omejitvami, upoštevamo priporočila in navodila strokovnjakov.

Zavedamo se, da nas vse čakata negotova jesen in zima, zato vas prosimo za razumevanje z željo po čim boljšem sodelovanju, saj bomo le na ta način ohranili zdravje in življenja otrok, kar je naš skupni cilj.

Priporočilo je pripravila Klinika za infekcijske bolezni UKC Ljubljana, Sekcija za primarno pediatrijo, Pediatrična klinika Ljubljana, Ministrstvo za zdravje, NIJZ ( 10.9. 2020)